Fidde

Kennel Kryddmyntas

Dandie Dinmont Terrier & Schnauzer & Rottweier

Yvonne Ingvarsson, Fågelvägen 26, Järfälla, 070-3611759, yvonne_ingvarsson@hotmail.com

Louise Ingvarsson, Björklundavägen 41, Segersta, 073-7407916, louise_ingvarsson@hotmail.com

Maila till oss: kennel@kryddmyntas.se

Hundar vi minns Fidde

C.I.B NORDUCH FINUCH

Gertongårdens Glenfiddich

Foto Cia Lindroth

4/8 2005 - 21/8 2012

Fidde var inte bara en otrolig utställningshund, utan charmade alla med hans stora ögon och vänlighet. Att bara glida ner och hamna på rygg var bästa knepet för att bli kliad på magen.

Han var även en positiv och framåt kille, som älskade alla.

 

Älskad och saknad.

Ögonlyst - UA är även Gonioskoperad

 

Fidde tog sitt Finska championat i Helsingfors 2009-05-23.

Fidde tog sitt Danska Championat i Ålborg 2009-05-03.

Där han även plockade sin Internationella och Nordiska Champion titel.

Fidde tog sitt Norska utställningschampionat i Oslo 2008-06-29.

Fidde tog sitt svenska utställningschampionat i Askersund 2007-08-11.

 

Fidde är mentaltestad och har känd mentalstatus på Solna Sundbybergs BK 2007-07-19.

 

Fidde har:

9 x Cert

3 x CACIB

3 x R-Cacib

9 x BIR

7 x BIM

1 x Cert (Norskt)

1 x CACIB (Norskt)

1 x R-Cacib (Norskt)

2 x CACIB (Finskt)

1 x Cert (Finskt)

1 x Cert (Danskt)

1 x CACIB (Danskt)

 

Har 6 x BIR och 1 x BIM och flera BIG-placeringar i valpklass.

 

Blev BIM och bästa junior på Club showen 2006.

 

8:a på Årets Dandielista 2006!

6:a på Årets Dandielista 2007!

9:a på Årets Dandielista 2008!

 

Se Fiddes avkommor här

 

NORDUCH FIUCH C.I.B

Gertongårdens Glenfiddich "Fidde"

Championklass

Avesta, 2011-06-19, 1:a Ck, Bhkl 2:a Domare Cindy Pettersson

Avesta, 2010-06-13, 1:a Ck, Bhkl 2:a m R-Cacib Domare Nina Karlsdotter

Stockholm, 2010-04-03, 1:a Ck, Bhkl 2:a m Cacib Domare Kari Järvinen

Hund 2009, 2009-12-12, 1:a Ck, Bhkl 2:a m Cacib Domare Pastor Basalo Jesus

Avesta, 2009-06-14, 1:a Ck, Bhkl 1:a BIM Domare Jul Hamlot

Avesta, 2009-06-13, 1:a Ck, Bhkl 1:a BIR Domare Laura Cox

Nyköping, 2009-02-28, 2:a Ck, Bhkl 2:a Domare Veli-Pekka Kumpumäki

Borås, 2008-11-23, 1:a Ck, Bhkl 1:a, BIM, Domare Lars Adelheimer

Köping, 2008-07-20, 2:a ck, Bhkl 2:a R-Cacib ,Domare Gerry Hickey

Avesta DaTek, 2008-06-14, 1:a ck, Bhkl 1:a BIR, Domare Liselott Johansson

Norrköping, 2008-06-01, 1:a Ck, Bhkl 2:a R-Cacib, Domare Matti Loosu

Österbybruk,20 08-05-24, 1:a Ck, Bhkl 1:a BIR, Domare Benny Blid Von Schedvin

Hund 2007, 07-12-15, 2:a m CK, Bhkl 4:a, Domare Lhekonen Harri

Östek Nyköping, 2007-10-13, 4:a chkk, Domare Rajic Branislav

Högbo DalTek, 2007-09-02, 1:a m CK, Bhkl 1:a, BIM, Domare G Gonon-Sabelström

Högbo bruk,20 07-09-01, 1:a m CK, Bhkl 1:a, BIM, Domare Göran Bodegård

Almare-Stäket, 2007-08-26, 3:a chkk, Domare Ann Christin Molin

Öppenklass

Helsingfors, Finland, 2009-05-24, 1:a Excellent, Bhkl: 1:a m Cert, Cacib, FINSKT CHAMPIONAT, BIR, Domare Birgitta Hasselgren

Ålborg, Danmark, 2009-05-03, 1:a Excellent, Bhkl 1:a m Cert, CACIB DANSKT CHAMPIONAT, Nordisk o Internationell Cahmpionat, BIM,

Domare Britta Roos-Börjesson

Helsingfors, 2008-12-13, 1:a Excellent, Bhkl 2:a med R-CERT och CACIB, Domare Pia Lundgren

Oslo, 2008-06-29, 1:a CK, Bhkl 1:a m Cert, CACIB NORSKT CHAMPIONAT, BIR , Domare Adrian Walmsley

Kongsvinger, Norge, 2007-10-06, 1:a m CK, Bhkl 2:a m R-Cacib Domare Per Iversen

Askersund, 2007-08-11, 1:a m CK, Bhkl 2:a m Cert, SVENSKT CHAMPIONAT, Domare Cindy Petterson

Club show, Väla jaktvårdsgård, 2007-08-05, 1:a m HP, 4:a kk , Domare Peggy Hulme

Alfta Forspark, 2007-07-15, 1:a, 1:a kk Domare Markku Kipinä

Gotlands Kennelklubb 2007-07-01 1:a m CK, Bhkl 1:a m Cert, CACIB, BIR Domare Nick Hammond

Gotlands Kennelklubb 2007-06-30, 1:a m CK, Bhkl 1:a m Cert, BIM Domare Göran Bodegård

Unghundsklass

HUND 2006, Älvsjö, 2006-12-10, 1:a m CK, Bhkl 4:a m Cert, Domare Lydia C Hutchinson

ÖsTek, Skogås, 2007-03-03, 1:a m CK, Bhkl 2:a m Cert, BIR-Unghund, Domare Jul Hamlot

Västerås, Rocklunda, 2007-04-22, 1:a m CK, Bhkl 2:a, Domare Cindy Pettersson

Österbybruk,2007-04-12, 1:a m CK, Bhkl 3:a, Domare Reicher Dubravka

Östek, Södertälje, 2007-05-26, 1:a m CK, Bhkl 1:a m Cert, BIR, BIR-Unghund, Domare Modwena Johnstone

Norrköping, Himmelstalund, 2007-06-09, 1:a m CK, Bhkl 1:a m Cert, BIR, Domare Robert Paust

DaTek, Avesta, 2007-06-16, 1:a, 2:a UKK, Domare Kurt Nilsson

Avesta, 2007-06-17, 2:a, Domare Van Den Berg Hans

Juniorklass

Uppsala Läns Kennelklubb, Österbybruk 2006-06-03, 2:a, Domare Linda Stevens

Östsvenska Terrierklubben, Södertälje 2006-06-04, 2:a, Domare Kevin Brown

Avesta, 2006-06-18, 1:a m HP, Domare Britta Roos-Börjesson

Södra Norrbotten, Piteå, 2006-07-08, 1:a m CK, Bhkl 1:a m. Cert, BIR, Domare Cathy Delmar

HÄKK, Alfta Forspark, 2006-07-09, 1:a m HP, Domare Alex Krasilnikoff

Högbo bruk, 2006-07-14, 1:a m CK, Bhkl 4:a, Domare Peter Machetanz

Högbo Bruk, 2006-07-15, 1:a m HP, Domare Torsten Himmrich

Högbo Bruk, 2006-07-16, 1:a m HP, Domare Ronald Irving

Club show, Mariannelund, 2006-08-27, 1:a m Hp, Bhkl 1:a, BIS- junior, BIM, Domare Bengt Nilsson

Sundsvall, 2006-10-08, 1:a, 1:a Jkk, Domare Nina Karlsdotter

ÖsTek, Hallstahammar, 2006-10-14, 1:a m CK, Bhkl 2:a m Cert, Domare Gertrud Hagström

Valpklass

Snk, Västeråshallen, 2006-01-14, 1:a m HP, BIR, Domare Cindy Petterson

Sv. Boxerklubben, Östra lokalomr. 2006-02-11, 1:a m HP, BIR, Domare Mona Uddenholm

Sv. Dobermannklubben, Sollentuna, 2006-02-18, 1:a m HP, BIR, BIG 4, Domare Tina Cederstrand

Östsvenska terrierklubben, Sollentuna, 2006-03-04, 1:a m HP, BIR , Domare Liselotte Johansson

Grand Danios klubben, Sollentuna, 2006-03-25, 1:a m HP, BIR, BIG 3, Domare Patrik Cederlöf

Lilla Stockholm, Älvsjö, 2006-04-16, 1:a m HP, BIM, Domare Bengt Nilsson

Skogås Lokala Kennelklubb, Skogås 2006-05-14, 1:a m HP, BIR, BIG 1, Domare Karin Linde Klerholm